Jednym z najbardziej znanych dań na świecie jest wywodząca się z kuchni włoskiej pizza. Ten drożdżowy placek z różnymi dodatkami pokochali również Polacy. Dzisiaj na mapie całej Polski nie brakuje pizzerii serwujących ciasto pokryte sosem pomidorowym, serem, ziołami i innymi składnikami. Zanim zdecydujesz się zamówić pizzę, warto poznać to danie nieco bliżej. Zobaczmy jakie gatunki i rodzaje pizzy cieszą się największą popularnością wśród Polaków.

Skąd wzięła się pizza?

Zacznijmy od tego skąd w ogóle wzięła się pizza. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się kulinariami bądź Włochami powinien to wiedzieć. Oczywiście większości z nas pizza kojarzy się z włoskim klimatem. I słusznie, bo dzisiaj jest to danie typowe dla kraju w kształcie buta. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że początków pizzy należy szukać w starożytnej Grecji. To właśnie Grecy jako pierwsi sięgali po płaski chleb, który natarty był oliwą i czosnkiem oraz posypany różnymi ziołami. Kiedy Rzymianie pojawili się w Grecji, to proste danie szybko podbiło ich serca. Sztukę wypiekania tego, co dzisiaj raczej nazwalibyśmy focaccią szybko przenieśli do siebie. Z czasem pizza ewoluowała, zmieniając nieco swój wygląd. Wybierając się do Włoch, warto pamiętać, że nieco inaczej wygląda ona na południu niż na północy.

Kiedy w XVII wieku w Europie pojawiły się pomidory, nie trzeba było długo czekać aż Włosi zaczęli układać je na swoich drożdżowych plackach. Największą popularnością cieszyły się one w Neapolu. To właśnie tam w roku 1889 pojawiła się Małgorzata Sabaudzka będąca wówczas królową Włoch. Nadworny piekarz chciał ją wyjątkowo ugościć. Przygotował wówczas placek, na którym położył dodatki w narodowych barwach. Tak zrodziła się pizza Margherita, na której do dzisiaj układa się tylko mozzarellę, pomidory i bazylię. Co ciekawe, jest ona najbardziej znanym, a jednocześnie najpopularniejszym rodzajem pizzy.

Trzy składniki na Margharicie nie są przypadkowe. Włosi – w odróżnieniu od Polaków – są nieco bardziej oszczędności w przygotowywaniu pizzy. Mała ilość składników była początkowo efektem biedy. Sięgano po ograniczoną ich ilość ponieważ trzeba było oszczędzać. Włosi są jednak mocno przywiązani do tradycji stąd nadal przestrzegają tej zasady.

Jakie składniki Polacy uwielbiają na pizzy?

Jeśli chodzi o pizzę, to Polacy dość mocno odbiegają od tego, co lubią Włosi. Dla nas dobra pizza to najczęściej ta, na której nie brakuje dodatków. Większość z nas wyznaje zasadę, że im jest ich więcej, tym oczywiście lepiej. Uwielbiamy pizzę z dodatkami mięsnymi. Chętnie sięgamy po taką, na której znajduje się:

  • szynka;
  • salami;
  • boczek;

Nie brakuje miłośników pizzy z mielonym mięsem, a także tradycyjną wiejską kiełbasą. Taka pizza jest bardzo wyrazista w smaku.

Tym, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie pizzy są także pieczarki. Jeśli robimy pizzę w domu, często dusimy je wcześniej z cebulą, co pozwala na efektywniejsze wydobycie ich smaku. Obowiązkowym dodatkiem jest dla nas również ser. Ku przerażeniu Włochów wcale nie musi być to mozzarella. Chętnie zjemy pizzę z żółtym serem. Im go więcej, tym dla większości z nas lepiej. Do lubianych przez Polaków dodatków zalicza się także:

  • cebulę;
  • paprykę;
  • oliwki;

Jeśli chodzi o sos pomidorowy, to także nie jesteśmy wybredni. Chętnie zastępujemy do ostrym ketchupem, który doskonale podkreśla smak drożdżowego ciasta. Nie oznacza to jednak, że nie lubimy również takiej pizzy, której bliżej do tego, po co sięgają prawdziwi Włosi.

Czym charakteryzuje się pizza Neapolitana?

Jeśli chodzi o rodzaje pizzy, które lubiane są przez Polaków, to należy wspomnieć o Neapolitanie. Nawiązuje ona do wspomnianej już Margherity. To pizza bardzo prosta, która składa się jedynie z pomidorów, mozzarelli i bazylii. Co jednak ważne, istotne są pomidory. Prawdziwa Neapolitana przygotowywana jest wyłącznie z pomidorami San Marzano. W Polsce są one dzisiaj również dostępne, co pozwala na upieczenie takiej pizzy zgodnie z włoskimi zasadami. Jeśli będziesz w Neapolu, spróbuj tej oryginalnej Neapolitany. Z pewnością Ci zasmakuje.

Czy Polacy lubią pizzę hawajską?

Pizzą bardzo popularną wśród Polaków jest bez wątpienia pizza hawajska. Co jednak ciekawe, nie wywodzi się ona z Włoch. Dla Włocha pizza z owocami – a taka właśnie jest ta hawajska – jest absolutnym świętokradztwem. Ojczyzną pizzy hawajskiej są Stany Zjednoczone. Co jednak ciekawe, stoi za nią Grek. W roku 1962 Sam Panapoulos otworzył razem z braćmi pizzerię. Chcąc przyciągnąć klientów, starali się serwować dania zachwycające oryginalnym smakiem. Próbowali różnych kombinacji, których efekt raz był lepszy, raz gorszy. Kiedy jednak połączyli na drożdżowym placku ananasa, szynkę i ser, okazało się to być strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj pizza hawajska jest jedną z bardziej lubianych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Co jednak ciekawe, Włosi nie chcą mieć z nią nic wspólnego.

Jaką pizzę Polacy zamawiają naprawdę często?

Oprócz pizzy Neapolitańskiej i hawajskiej Polacy bardzo lubią Capricciosę oraz Margheritę. Ta pierwsza to stosunkowo prosta pizza, która składa się z szynki i pieczarek. Co jednak ciekawe, mocno różni się ona od Capricciosy, która serwowana jest we Włoszech. Oryginalna ma bowiem na sobie również jajko sadzone. U nas pizza z jajkiem nie cieszy się dużą popularnością. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że Polacy dostosowali Capricciosę do własnych preferencji.

Margherita to prawdziwa królowa pizzy. Pokochali ją również Polacy. To najprostsza pizza, jaką można zamówić. Ciekawostką jest fakt, że dostępna jest praktycznie w każdej polskiej pizzerii. Na ogół jest to pizza najtańsza, co sprawia, że bardzo chętnie sięgają po nią studenci. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że najtańsza nie znaczy najgorsza. Jeśli lubisz proste smaki, nie potrzebujesz wielu dodatków, ten rodzaj pizzy z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Jak wyglądają kompozycje własne Polaków?

Bardzo często Polacy decydują się skomponować własną pizzę. Mają wówczas dowolność, jeśli chodzi o wybór składników. Mogą więc postawić na to, co lubią najbardziej. Najczęściej na takiej autorskiej pizzy ląduje szynka, cebula, pieczarki, oliwki i papryka. Bardzo chętnie dodajemy również boczek. Nasza rozrzutność w doborze dodatków sprawia, że pizza w polskim wykonaniu jest na ogół dużo bardziej kaloryczna niż ta włoska. Jest także ciężkostrawna, co sprawia, że osoby z delikatnym żołądkiem powinny wybierać raczej wersje bliższe sercu Włocha.

Kuchnia włoska podbiła świat. Zgodzi się z tym chyba każdy. Pizza jest – obok spaghetti – najbardziej znanym włoskim daniem. Tym, co przyczyniło się do jej ogromnej popularności jest z pewnością łatwość i szybkość jej przygotowania. Jest to danie smaczne i niezwykle sycące. Do tego dochodzi wielość dodatków, jakie mogą się na niej znaleźć. To sprawia, żę każdy bez problemu skomponuje taką pizzę, która najlepiej wpisuje się w indywidualne preferencje smakowe.

54 Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.